מרפאת שיניים
ד"ר לינה לויט


שיניים אופייניות לגיל המבוגר


בריאות השיניים שלנו משתנה עם הגיל וזאת בעיקר בגלל סיבות כגון טיפול הגייני של חלל הפה, מחלות, דפוסי תזונה., ביקורים לא סדירים אצל רופא שיניים השרירים והחניכיים נחלשים, נוצר פחות רוק, חיידקים מתרבים בצורה פעילה יותר, וקיים סיכון לפתח מחלות שיניים עקב טיפול תרופתי.
בריאות השיניים משתנה בגיל מבוגר. מומחים מעריכים את זה כלא יציב: גורמים שונים משפיעים על מצב חלל

מצב השיניים וחלל הפה משפיע על איכות חיי האדם. היכולת לאכול טוב, לתקשר ולהרגיש בנוח תלויה בו. טחינה ועיבוד ראשוני של מזון מתרחשים בפה, ואיכות עיבוד זה משפיעה על תהליך העיכול. דרך הפה נכנסים לגוף לא רק מזון ותרופות אלא גם חיידקים פתוגניים המשפיעים על בריאות המערכות והאיברים הפנימיים.בשל כך ישנה חשיבות גבוהה לשמירה על בריאות שינינו בגיל מבוגר וזאת ע"י התייחסות רצינית לשינינו כבר בגיל הצעיר.


דוגמאות לשינויים שליליים אשר מתרחשים בפיו של אדם מבוגר:

• יובש בפה, הקשור לירידה בייצור הרוק או עקב התפתחות סרטן. זה מופיע גם עקב שימוש ממושך בסטרואידים, אנטיביוטיקה, תרופות הורמונליות וכימיות, לאחר מחלה ומצבי לחץ, טיפול בקרינה. מאחר ויובש בפה הוא סימפטום נפוץ למחלות רבות, יש צורך לטפל בשורש המחלה - המחלה הבסיסית, להקפיד על היגיינה ולאכול נכון.
• גוון כהה יותר של אמייל השן. השיניים מתכהות עקב שינויים ברקמת העצם, צריכה תכופה של משקאות ומזון עם צבעים.
• הרס שורשי שיניים עקב חומצות קורוזיביות.
• היחלשות בלוטות הטעם היא תהליך טבעי לקשישים. כמו כן, הדבר מקל על ידי צריכת תרופות מסוימות, מחלות, שימוש בתותבות וכו'.

בעיות פה נפוצות אצל קשישים:
• היגיינה לקויה. אדם עלול להתקשות בצחצוח שיניים עקב בריאות לקויה, מוגבלות בניידות או בעיות נפשיות. ריח רע מהפה הוא תוצאה של היגיינה לקויה. במהלך הלילה מתרחש תהליך ריקבון עקב פעילות נמרצת של חיידקים.
• עששת. הסיכון לפתח עששת עולה עקב חשיפת שורשי שיניים ויובש בפה מסיבות שונות. עששת נצפית לעתים קרובות בשורש השן. הסיבה לכך היא חשיפה הדרגתית של צוואר השן, המגבירה את הסיכון לעששת בשורש שלה.
• דלקת חניכיים מתפתחת עקב עישון, רובד שיניים, תותבות לא מותאמות, תזונה לא בריאה ומחלות.
• מחלת חניכיים היא מחלה שכיחה בגיל הפרישה, הגורם לאובדן שיניים.
• רגישות למזון חם או קר עשויה להעיד על הופעת מחלה, ריקבון או סדק בשן. אם אתה מוצא סימפטום כזה, עליך לפנות מיד לרופא.
• דילול האמייל. עם השנים, פני השיניים מתכהים - זאת בשל שחיקת האמייל. לאחר מחיקת האמייל מתגלה שכבת דנטין עמוקה בצבע כהה. המצב מחמיר על ידי עישון ושימוש במשקאות צבעוניים.
• מיתון מסטיק. קצה החניכיים נעקר, חושף את צוואר השן. זה נובע מהזדקנות הפריודונטיום. במקביל מופרעים חילוף החומרים והתזונה בפריודונטיום, דפנות הכלים מתעבות, החניכיים ורקמות העצם מתנוונות ושרירי חלל הפה נחלשים.
• Stomatitis - תותבת וקנדידה. סטומטיטיס תותבת מתרחשת עקב תותבות לא מותאמות, היגיינת פה לא מספקת, מה שמוביל לדלקת וגירוי של הרקמות סביב התותב. סוג הקנדידה מתפתח עקב מערכת חיסון מוחלשת.
• אובדן שיניים הוא הגורם לעיוות הלסת. שיניים נושרות מסיבות שונות: עישון, סוכרת, יתר לחץ דם, היגיינה לקויה, אכילת מזון מוצק.
• אבנית ופלאק הם תוצאה של היגיינת פה לקויה. ניתן להיפטר מהם בעזרת היגיינה מקצועית אצל רופא השיניים. זה טוב לעשות את הניקוי הזה כל שישה חודשים.
• בעיות בחניכיים. זיהומים של רקמת החניכיים התומכים בשיניים. בגלל זה מתרחש דימום, ריח לא נעים, נסיגת חניכיים וניידות שיניים.
• פצעים מחבישת תותבות. שיניים תותבות עלולות לגרום לפצעים בפה. פציעות נגרמות לרוב על ידי תותבות לא יציבות.
• פטרייה. פטרת פה מתפתחת בכל גיל, במיוחד אצל אנשים עם תותבות. סוכרת, חסינות ירודה, תזונה לא בריאה, יובש בפה ושימוש ארוך טווח באנטיביוטיקה או בסטרואידים תורמים להופעתו.
• סרטן הפה. לקשישים מעל גיל 60 יש סיכון מוגבר לפתח סרטן הפה והשפתיים. זה רגיש יותר לאנשים שמעשנים ושותים אלכוהול הרבה, ולעתים קרובות נמצאים בשמש.

אנשים מבוגרים נמצאים בסיכון מוגבר לפתח מחלות פה. עששת, מחלות חניכיים ובעיות שכיחות ברירית .
מכיוון שלקשישים רבים יש שיניים חלשות, חלקן חסרות ,מזון שנלעס בצורה לקויה מאט את חילוף החומרים ויכול לעורר בעיות שונות במערכת העיכול. יש להתחיל בטיפול שיניים לקשישים מיד עם מציאתם.
המלצות לשמירה על בריאות הפה והשיניים בקשישים:
טיפול שיניים לאחר 60 שנה כולל נוהלי היגיינה סטנדרטיים והמלצות מיוחדות לקשישים. אנו מציעים רשימה מלאה כללית של טיפים לטיפול.
סוגי תותבות

 

1.

בדיקות סדירות אצל רופא השיניים


טיפול שיניים נכון בגיל מבוגר כולל ביקורים קבועים אצל רופא השיניים. אתה צריך ללכת לרופא לא רק כאשר יש בעיה בשיניים, אלא באופן קבוע - לטיפול מונע אחת לחצי שנה. זה יעזור לזהות מחלות כבר בהתחלה, כאשר הקשיש עדיין לא חווה תסמינים.

 

לדוגמה, עם הגיל, מספר קצות העצבים בפה פוחת, והדבר מפחית את הרגישות לכאב שאדם חש מעששת. אם הרופא מגלה עששת בבדיקה, אז ניתן יהיה להיפטר ממנה כבר בהתחלה, קל וזול יותר. בנוסף לבדיקה, באותה תדירות, ניתן לעשות היגיינת שיניים אצל רופא השיניים.

 

בבדיקת השיניים מציין המומחה את סיבת הביקור ומועד הביקור, בודק את שבריריות השיניים, רגישות וטעם. הוא מתעד שינויים בחלל הפה של קשישים, בודק אי נוחות, כאבים ודלקות, נפיחות ובליטות.

 

בנוסף לשיניים, במהלך הבדיקה, המומחה שם לב לפניו, הלסת, הנשיכה של האדם, מצב בלוטות הרוק ובלוטות הלימפה, חלל הפה, החניכיים והלשון.

 

אם אדם לובש תותבות, הרופא צריך לבדוק את מצבו ואת מיקומו בפה. יש לברר האם התותבות מחוברות היטב, האם הן גורמות לפציעות, האם הן שבורות או בלויות.

 

קשישים שותים לעתים קרובות הרבה תרופות. בעת ביקור אצל רופא שיניים, אתה צריך לספר לו על אילו תרופות אדם נוטל: חלק מהן מחמירות את מצב אמייל השיניים והרקמות הרכות, גורמים ליובש בפה. מומחה ייתן עצות כיצד לתקן את הבעיות הללו.

 

חשוב מאוד לבקר את רופא השיניים באופן קבוע. המומחה יכול לקבוע את לוח הזמנים של הביקור בעצמו. הודות לבדיקות שוטפות, ניתן לבצע הליכים רפואיים ומניעתיים בזמן. הרופא יעקוב אחר מצב חלל הפה של האדם, ייתן עצות לטיפול, יעזור בבחירת האמצעים, יבדוק את נכונות ביצוע מרשמים שלו.

 

2.

שמירה על לחות בפה


קשישים מפתחים לעיתים קרובות יובש בפה. הרוק מזין את אמייל השן במינרלים, שוטף את הפלאק ומנטרל חומצות שעלולות לגרום לדלקת ועששת. עם חוסר ברוק, המתרחש עקב ייבוש הפה, החניכיים והשיניים נחלשות.

 

כדי להחזיר לחות בריאה, לעתים קרובות אתה יכול לשתות מעט מים או למצוץ לכסניות ללא סוכר - אלה יעוררו את בלוטות הרוק.

 

3.

מברשת שיניים מתאימה


אם מדובר במברשת ידנית, היא צריכה להיות בעלת ידית רחבה נוחה, ראש קטן וזיפים רכים לניקוי עדין. ישנן מברשות ייעודיות לניקוי החלל הבין-שיניים או עם וילי מעוגל המתאימות לקשישים. המברשת צריכה להיות נוחה לאזרח הוותיק. זה משתנה פעם בשלושה חודשים.

רופאי שיניים ממליצים גם על מברשת שיניים חשמלית לקשישים. זה טוב למי שמתקשה להשתמש במברשת רגילה, למשל לאנשים עם ידיים כואבות. המברשת החשמלית תנקה את השיניים שלך באיכות גבוהה ולא תדרוש תנועות מיותרות: אתה רק צריך להעביר אותה בעדינות משן אחת לאחרת, ללחוץ אותה מעט אל פני השטח. לקשיש מתאימה מברשת עם ראש מסתובב או רוטט. אם לפנסיונר קשה להתרגל למברשת חשמלית, אפשר להרים אחת רגילה עם ידית רחבה מיוחדת - היא נוחה יותר לשימוש.

 

4.

מניעת סרטן הפה


סרטן הלוע וחלל הפה מתפתח לאחר גיל 45, והאבחנה נעשית בעיקר לאחר גיל 60. בסיכון נמצאים אנשים המעשנים ומתעללים באלכוהול. אתה צריך לוותר על הרגלים רעים ולפנות מיד לרופא השיניים שלך אם אתה מוצא כתמים, תצורות או פצעים חריגים בפה.

 

5.

דיאטה בריאה


לחיזוק השיניים, מאכלים עם ויטמין D וסידן (דגים שומניים, מוצרי חלב, ירקות עלים) שימושיים. יש צורך להפחית את כמות המזונות והממתקים העמילניים. אם אפשר, סיימו כל ארוחה עם חתיכת גבינה – זה עוזר לשמור על שלמות השיניים.

 

6.

טיפול תותבות


אם לאדם יש תותבות נשלפות, יש לטפל בו בהתאם להמלצות רפואיות. יש להסירם כל יום, לנקות היטב ולשטוף. כדאי להשרות בתמיסת חיטוי מיוחדת בלילה. אם אתה חווה אי נוחות או ריח לא נעים בזמן חבישת שיניים תותבות, עליך לפנות לרופא שלך.

 

7.

דחייה של הרגלים רעים


לדוגמה, עישון מחמיר את בעיות החניכיים, את צבע אמייל השן, מאט את ריפוי השיניים ומגביר את הסיכון לפתח סרטן הפה.

 

8.

עיסוי חניכיים


זה יגן עליך מפני דימומים ומחלות חניכיים, יחזק את החניכיים שלך ויילחם בחיידקים. אתה צריך לתפוס את החניכיים באמצע ובאגודל ולעסות במעגל, למעלה ולמטה, בכיוונים שונים. אל תלחץ חזק מאוד ואל תפחד מדימום קל. לאחר העיסוי, שטפו את הפה.

כיצד לתקן אובדן שיניים:

 

אובדן שן אחת בגיל מבוגר מעורר את אובדן השער. לאחר אובדן שן אחת, המשנן נסגר ונעקר, השיניים והנשיכה מתכופפים, וזה מוביל בהדרגה לאובדן של שער השיניים.

חוסר שיניים משפיע על המראה, בריאותו של כל חלל הפה, צריכת מזון, נוחות פסיכולוגית של אדם. יש לטפל בבעיה הזו - כמה שיותר מוקדם יותר טוב. אם השיניים הוסרו או נפלו, ניתן למלא את המחסור שלהן בתותבות או שתלים.

 

סוגי שיניים תותבות/ שתלים כפתרון לאובדן שיניים:

 

• תותבת נשלפת. מחליף שיניים חסרות, מחקה שיניים אמיתיות. זה יכול להיות שלם (בשימוש בהיעדר מוחלט של שיניים בלסת אחת או בשתיהן) או חלקי (בשימוש בהיעדר מספר שיניים).

• תותבת על שתלים. שתלים דנטליים מוחדרים לעצם הלסת ליציבות רבה יותר.

• שתל שיקום קבוע פותר את הבעיה באמצעות כתרים נפרדים או גשרים התומכים בשיניים טבעיות.

איך לצחצח שיניים

 

9.

היגיינה טובה חיונית לאנשים מבוגרים.


לקשישים שיש להם טיפול פה טוב יש פחות בעיות שיניים. במידת הצורך, למד את קרוב משפחתך הקשיש כיצד לטפל בשיניים ולמצוא את מוצרי ההיגיינה המתאימים להם.

 

צחצוח שיניים צריך להיעשות בבוקר ובערב. הניקוי לוקח לפחות 3 דקות. עדיף לבחור משחת פלואוריד: היא מחזירה את איזון המינרלים בשיניים ומפחיתה את הסיכון לעששת.

 

יש צורך לעקוב אחר הטכניקה הנכונה לצחצוח השיניים - מהחניכיים ועד לקצוות החיתוך, לניקוי המשטח החיצוני והפנימי כאחד. יש לנקות היטב את המקומות שקשה להגיע אליהם ואת המרווח בין השיניים.

 

חשוב לקחת בחשבון מאפיינים הקשורים לגיל: החניכיים זזות, צווארי השיניים חשופים, המרחק בין השיניים גדל. מסיבות אלו יש לצחצח שיניים בזהירות כדי לא לפגוע בהן.

 

כדאי להשתמש בחומר שטיפה לאחר הניקוי. שטיפה תמנע התפתחות עששת ובעיות שיניים אחרות, ותבטל את הנשימה. מי הפה צריך להיות נעים ולא חריף מדי. אתה יכול למצוא אחד מתאים בבית מרקחת או בחנות ("יער בלסם" ואחרים).

 

בנוסף לצחצוח שיניים פעמיים ביום, מומלץ להשתמש בחוט דנטלי או במברשת מיוחדת לפחות פעם ביום. אלה יכולים לעזור להיפטר מחלקי המזון בין השיניים. מומלץ לשטוף גם לאחר כל ארוחה.

 

גם אם לאדם אין שיניים, הוא צריך לשטוף את הפה באופן קבוע כדי למנוע בעיות שיניים. אם אין חומר שטיפה, אתה יכול להשתמש במים חמים רגילים עם כמות קטנה של מלח מומס בתוכם. חשוב לשטוף את הפה היטב. ניתן לבצע את ההליך לפני השינה לאחר צחצוח השיניים.

טיפול בשיניים תותבות:

 

שיניים תותבות דורשות טיפול קבוע ועדין. לקשישים מומלץ להסיר שיניים תותבות לאחר אכילה, להבריש את שאריות המזון והפלאק בעזרת מברשת שיניים, ולאחר מכן לשטוף היטב במים.

 

ניתן להשתמש בטבליות ניקוי ואבקות תותבות פעם בשבוע. הם טובים בהסרת זיהומים שמשחת שיניים רגילה לא יכולה להתמודד איתם, והם גם מחטאים תותבות. אתה יכול להשתמש בחומר חיטוי מיוחד, אשר חייב להיות מומס במים לשימוש. ניתן לרכוש פתרון מוכן.

 

לטיפול נוסף, אתה יכול להשתמש בטבליות אנטי בקטריאליות כדי להילחם בחיידקים ולהיפטר מריח רע מהפה. טבליות כאלה מומסות בכוס מים (אחת בכל פעם) והתותבת טובלת בתמיסה למשך 15 דקות.

 

בלילה מאחסנים את התותבות במיכל מתאים עם מים קרים.

 

אם תותבות נשלפות זזות בעת לעיסת מזון, יש לתקן אותן עם דבק מיוחד. במידת האפשר, יש להסיר תותבות לזמן קצר כדי לתת לחניכיים מנוחה, אך לא יותר מיממה.

 

יש להגן על שיניים תותבות מפני פגיעות וחום. פגיעה בהם עלולה לפגוע בחניכיים ובריריות.

 

אם הפרשת הרוק עולה בזמן חבישת שיניים תותבות, תוכל להתמודד עם זה על ידי מציצת לכסניות ללא סוכר או שתיית מים.

לסיכום, בריאות הפה נפגעת עם תהליך ההזדקנות בשל סיבות רבות כגון הגיינת הפה, ביקורם לא סדירים אצל רופא שיניים , תזונה ועוד. במאמר זה הוצגו הסיבות השונות , דרכי התמודדות, מניעה והמלצות לטיפול נכון בשיניים.