שיניים אופייניות לגיל המבוגר

שיניים אופייניות לגיל המבוגר

    היגיינת פה לקויה - כתוצאה מבריאות כללית רעועה והגבלה תנועתית או מנטלית, עשוי להיווצר קושי בביצוע הפעולות הנדרשות לשמירה על היגיינת הפה, כמו צחצוח שיניים.
    מחלות חניכיים - מחלות חניכיים הן מחלות זיהומיות של הרקמות התומכות בשיניים. מחלות אלו עשויות לגרום לדימום מהחניכיים, ריח רע מהפה, נסיגת חניכיים וניידות של השיניים עד לאיבוד שיניים. בנוסף, למחלות חניכיים השפעה על מחלות אחרות כגון מחלות לב, שבץ מוחי מוחי וסכרת.
    עששת - הסיכון למחלת העששת (הגורמת לחורים בשיניים) עולה בגיל המבוגר עקב חשיפה של שורשי השיניים בגלל נסיגת חניכיים, ריבוי שחזורים ישנים ולעיתים לא תקינים ויובש פה כתוצאה מנטילת תרופות או לאחר טיפול כימותרפי והקרנות.
סוגי תותבות
    פטרת - פטרת חלל הפה יכולה להופיע בכל גיל, אבל במיוחד אצל אנשים שמרכיבים שיניים תותבות חלקיות או שלמות. שימוש ממושך באנטיביוטיקה או בסטרואידים, מחלת סכרת, דיכוי של מערכת החיסון, יובש פה ותזונה לא תקינה מגבירים את הסיכון להופעת פטרת בחלל הפה.
    נגעים ברקמות הרכות הקשורים לתותבות - אנשים המרכיבים שיניים תותבות, חלקיות או שלמות, עלולים לסבול מנגעים מתחת לתותבת. לרוב מדובר בנגע טראומטי שנוצר בשל שפשוף של התותבת, שאינה יציבה בפה.
    סרטן חלל הפה - מבוגרים (מעל גיל 60) נמצאים בסיכון מוגבר לפתח סרטן בחלל הפה ובשפתיים. הסיכון מוגבר יותר אצל מעשנים, אנשים הצורכים אלכוהול או הנחשפים באופן תדיר לקרינת השמש.